Apie buriavimo laivelius

„Optimist“ ir „ILCA Laser“: dvi jachtos, pakeitusios buriavimo pasaulį

„Optimist“ laivelis yra tikras įkvėpimo šaltinis buriavimo entuziastams. Šis laivelis buvo sukurta 1947 m. Amerikoje, kai dizaineris Clark Mills atsiliepė į Optimist International klubo iššūkį sukurti saugų, prieinamą ir lengvai valdomą jachtą jauniausiems buriuotojams. Jis sukūrė laivelį iš vieno faneros lakšto, suteikdamas jam stabilumą ir saugumą su plokščiu dugnu ir viena bure. Dėl savo paprastumo, „Optimist“ greitai tapo populiarus visame pasaulyje.

„ILCA Laser“ jachta buvo sukurtas 1971 m. kaip atsakas į buriuotojų poreikį turėti laivelį, kuris būtų vienodai pritaikomas mokymui ir aukšto lygio varžyboms. Dėka Bruce Kirby, Ian Bruce ir Hans Fogh dizaino, pavadinta „Laser“ ši jachta tapo neatsiejama pasaulinės buriavimo arenos žvaigžde, žinoma dėl savo greičio, manevringumo ir adaptacijos įvairioms varžyboms, įskaitant olimpines žaidynes. 2019 m keitėsi jachtos pavadinimas, tačiau ne jos nuopelnai! Nuo 2020 m. Tokijo olimpinių žaidynių, olimpinėse varžybose ir kitose tarptautinėse regatose „Laser“ oficialus pavadinimas virto ILCA (International Laser Class Association). 

Jachtos Lietuvoje

Lietuvoje „Optimist“ ir „ILCA Laser“ jachtos pradėjo populiarėti po 1990-ųjų, kai šalis atgavo nepriklausomybę ir prasidėjo aktyvi sporto, įskaitant buriavimą, plėtra. Pirmieji šių jachtų modeliai Lietuvoje atsirado dėl buriavimo entuziastų, kurie ieškojo universalių ir prieinamų laivų jauniesiems buriuotojams mokyti.

„Optimist“ jachtos tapo itin populiarios tarp jaunesnių sportininkų, todėl greitai įsitvirtino kaip pradinio mokymo įrankis buriavimo mokyklose. „ILCA Laser“ jachtos, dėl savo greičio ir manevringumo, pritraukė vyresnius jaunuolius ir suaugusius, kurie norėjo dalyvauti varžybose tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygiu.

Kada vaikai plaukia su „Optimist“, o kada su „ILCA Laser“?

„Optimist“ naudojamas jaunesniems vaikams, tai naujokų ir pradedančiųjų laivelis. Mokytis buriuoti gali pradėti visi norintys vaikai nuo 6-7 metų. Sportiškai buriuoti „Optimist“ klase, siekti nacionalinių ir tarptautinių rezultatų jaunimas gali iki 16 metų arba 60 kg svorio. Gabūs, greitai progresuojantys ir besiorientuojantys, sportiško sudėjimo vaikai, atrenkami į grupę pas aukšto meistriškumo trenerį. „ILCA Laser“ klasės jachta vaikas gali buriuoti įgavęs reikiamos patirties (įvaldęs „Buriuotojo pasą“[acttive link]) ir išaugus optimist jachtą ūgiu arba svoriu. Priklausomai nuo vaiko įgūdžių, sudėjimo ir pasiruošimo, treneris įvertina, kada jaunasis buriuotojas jau yra pasiruošęs tapti “lazeristu”, intensyviau ruoštis varžyboms ir galbūt siekti olimpinių tikslų.

Esminiai panašumai ir skirtumai

Išskirtinis „Optimist“ ir „ILCA Laser“ jachtų bruožas yra jų gebėjimas kartu ugdyti buriavimo įgūdžius ir stiprinti charakterį. Vaikai ir jaunuoliai, buriuojantys šiais laiveliais, mokosi ne tik valdyti burlaivį, bet ir savo emocijas, priimti greitus ir apgalvotus sprendimus sudėtingose situacijose, bei efektyviai bendradarbiauti komandoje. Tuo pačiu, „Optimist“ ir „ILCA Laser“ jachtos yra daugiau nei sportiniai įrankiai: jos taip pat tarnauja kaip asmenybės formavimo priemonės, kuriose kiekvienas buriuotojas mokosi atsakomybės už savo laivą ir jo kelionę.